Basında Sevda AKBAY

basında sevda akbayGeniş bir ses genliği, özel bir gırtlak ve  hançere yapısıyla beraber abdal ağzıylada icrayı gerektiren bir tür olduğundan kadın sanatçıların seslendirmesi çok zor olan Bozlakları başarıyla okuyan Sevda Akbay, “Ses genliğim, gırtlak ve hançere yapımın uygun olması, bu kültürü benimseyip bu kültürle yetişmiş olmam, abdal ağzını kullanarak Bozlakları rahatlıkla seslendirmemi sağlıyor” dedi.

KAHRAMAN DURAK

Neşet Ertaş başta olmak üzere birçok ozanın seslendirdiği özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu yörelerine ait Avşar ve Türkmen oymaklarının söylediği uzun havaları, yani Bozlakları hep erkeklerin okuduğu bilinir. Ancak Ankaralı sanatçı Sevda Akbay bu yanık Bozlakları okuyan Türkiye’deki nadir ozanlarımızdan birisidir. Akbay, Bozlaklara nasıl gönül verdiğini ve ne tür çalışmalar yaptığını anlatırken, Türkülerin önemini vurguluyor.

ABDAL AĞZI
– Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunuyum. Yaklaşık 6 yıldır kendi sanat merkezim olan Ahenk Sanat Merkezi’nde piyano,bağlama ve şan hocalığı yapmaktayım. Dönem dönem yetiştirdiğim öğrencilerin ve yetiştirdiğim koroların konserlerini düzenlemekteyim.
– Bozlaklar neden erkek ağzı ile okunur?
Bozlaklar, söylendiği bölgeye ve söyleyene göre çeşitlilikler icra etmekle birlikte, en yaygın söylem tarzı orjinalliği yönüyle abdal ağzı söyleyişidir. Bu söyleyişin ne söylediğini bilen birisi tarafından söylenmesi çok önemlidir. Bu anlamda konuya vakıf kadın sanatçıların seslendirmesi gerekmektedir. Bunun yanında, ses genliği çok yüksek, icrası çok zor, özel bir gırtlak ve hançere yapısı gerektiren bir tür olduğundan kadın sanatçıların seslendirmesi çok zordur.

BİRİKİMİM VAR!
– Siz nasıl bu kadar başarılısınız sizi farklı kılan şey nedir?
Orta Anadolu kültürü ile yetiştim. Birikimim var, bunun yanında öğrenmem gereken çok şey de var tabi, ucu bucağı olmayan, bir derya, bir deniz bu kültür. Ses genliğimle birlikte gırtlak ve hançere yapımın da uygun olması en önemlisi bu kültürü benimseyip, bu kültüre gönül vermiş olmam Bozlakları rahatlıkla seslendirmemi sağlıyor.
Bozlakları tanıtmak ve yaşatmak için neler yapılmalı?
Kültür Bakanlığı’nın, kültür tarihi açısından son derece önem taşıyan geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan, bu gelenekçi dokumuzun aydınlatılması ve bütün yönleriyle yaşatılması bağlamında konuya daha da ciddi bakılması taraftarıyım. Tabi bununla birlikte biz genç müzisyenlere Bozlaklarımızın tanınması ve yaşatılmasına dair ciddi görevler düşmektedir.
– Peki Abdal geleneği nedir kısaca özetler misiniz?
Bu gelenek kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturur. Çağlar boyunca süren deneyimler sonucu biçimlenmiş, kendine özgü icra töresi ve ilkeleriyle günümüze kadar gelebilmiş, özümüzü yansıtan önemli bir gelenektir.
– Merhum Neşet Ertaş için neler düşünüyorsunuz?
Neşet Ertaş, bir derya gibi sonsuz hazineydi adeta. Neşet Ertaş’ın yeri asla doldurulamaz. Ancak bayrağını taşıyacak sağlam sanatçılar yetişir. Bu sanatçılar için en önemli hususta bu geleneği bir kültür olarak benimseyip duyumsamaları ile ilgilidir.

ÖRNEK OLMALI
– Gerçek sanatçı sizce nasıl olmadır?
İlkeleri doğrultusunda sanatından ve çizgisinden ödün vermeyen, üretken, sanatındaki sağlam ve karakterli duruşuyla örnek teşkil eden ve en iyi olanı arayandır .